Laptop przegrzewa się i wyłącza.
Kiedy ostatnio był czyszczony układ chłodzenia w notebooku? Jeżeli od ostatniego czyszczenia mineło wiecej niż rok czasu, a komputer był często włączony to prawdopodobnie wystarczy "tylko" wyczyścić radiator.
Najprostszą metodą jest wydmuchanie zgromadzonego pyłu sprężonym powietrzem. W miejscu w którym notebook najcześciej wydmuchuje ciepłe powietrze przytykamy końcówkę od spręzonego powietrza i dmuchamy.
Niestety najprostsze metody nie są najlepsze. Część pyłu wpada głębiej do notebooka, dodatkowo zbity kurz przypominający filc może blokować wentylator.
Najlepszą i najpewniejszą metodą jest demontaż całego układu chłodzenia. Jednak w wiekszości notebooków wiąże się to z rozebraniem całego komputera. Po ściągnięciu układu chłodzenia należy usunąć zaschniętą pastę termoprzewodzącą, wyczyścić wentylator i radiator, nałożyć nową pastę, wymienić termopady, a następnie zmontować powtórnie notebooka.
Nie zapomnij podłączyć wentylatora :)
Po zmontowaniu notebooka należy sprawdzić czy układ chłodzenia pracuje prawidłowo. Już przy starcie systemu wentylator powinien pracować znacznie ciszej.
Po uruchomieniu systemu instalujemy program SpeedFan, który pokazuje aktualne temperatury wewnątrz notebooka. Temperatury sprawdzamy na obciążonym komputerze. W tym celu możemy użyć programu Burn In Test, który przy okazji sprawdzi resztę podzespołów naszego komputera.
Ściągnij program SpeedFan
Zobacz strone producenta
Sciągnij Burn In Test wersja 32bity
Sciągnij Burn In Test wersja 64bity